שיטות הטיפול מהן מורכבת הטכניקה המשולבת

כפי שמוסבר בעקרונות לטיפול טרנספורמטיבי, על מנת להגיע לפתרון ולריפוי מלאים של קושי רגשי או פסיכולוגי, עלינו להכיר את כל החלקים של הפאזל. כל שיטת טיפול או גישה פסיכולוגית מתבוננת על קשיים מזווית אחת מסוימת. ובמידה ומנסים לפתור או לרפא את הקושי רק מזווית אחת בד"כ נשארים היבטים לא מטופלים.

כך קורה שגם אחרי טיפול ממושך ומועיל בשיטה אחת או שתיים (וגם אחרי חמש או שש..), רבים עדיין חשים שמשהו לא נפתר לחלוטין.

אם כן, אסביר כאן על שיטות  העיקריות איתן אני עובד. באמצעות דוגמאות אנסה להדגים כיצד כל שיטה, מטפלת בחלק חשוב אחר של הפאזל.

DOBT – תרפיה עמוקה וקצרה

DOBT הינה שיטה אינטליגנטית ואפקטיבית ביותר, לגילוי צורך לא מודע, לשמר את הקושי שלנו כפי שהוא. בני זוג פסיכולוגים מארה"ב גילו שהמכשול העיקרי במרבית הקשיים הנפשיים, אף בהפרעות קליניות חמורות, הינו רצונו הלא מודע של המטופל בקושי שלו. זאת, למרות שבאופן מודע הקושי שלו מפריע לו מאוד, ואף גורם לו לסבל רב. ע"י חשיפת הצורך  הסמוי, נפתחת הדרך לשינוי ולפתרון.

לדוגמה, אייל בן 36 נשוי ובעל קריירה מצליחה גילה שהסיבה שהוא חווה דיכאון לעיתים קרובות, הינה שרק כך הצליח להרגיש קרוב לאביו (בעל נטיות דיכאוניות), אותו הוא אוהב מאוד. ע"י כך שהוא חווה דיכאון הוא "משדר" על אותו גל כמו אביו, וכך הוא חש חיבור עמוק אליו. לעומת זאת ראינו שכל פעם שהוא מרגיש שמחה, מתלווה לזה תחושת אשמה וריחוק מאביו. לאחר שהצורך הסמוי צף ועלה למודעות, נפתחה הדרך לפתרון ולריפוי.

קודם לכן, אייל עבר סדרת טיפולים ביו אנרגטיים לשחרור רגשות מהגוף. ישנן שיטות ביו אנרגטיות, התומכות בניקוי הגוף עצמו, מרגשות לא פתורים מהעבר האגורים בו. אייל הרגיש הרבה יותר טוב לאחר כל טיפול כזה, אך כל פעם הוא חזר להרגיש את אותו דיכאון. הסיבה לכך הינה שבאופן לא מודע היה לו צורך עמוק להרגיש כך. כל עוד לא "עולים" על צורך סמוי כזה, אין אפשרות לשנות את המצב.

גשטאלט –  צמיחה, קונפליקטים ולקיחת אחריות

גישה שפותחה ע"י פריץ פרלס. באופן פשטני אפשר לומר שגישה זו עוזרת לנו לחבר או לתפור, חלקים שונים של הנפש שלנו.

לדוגמה, תמי בת 28 חשה חוסר ביטחון לגבי יכולתה להצליח כמורה וכשחקנית. לאחר כמה פגישות ראינו שקיים בתוכה קונפליקט: מצד אחד היא רצתה מאוד להצליח.

מצד שני, היא גילתה שבאופן לא מודע היא אינה רוצה להצליח. זאת, מאחר והיא מרגישה (באופן לא מודע) שאם תצליח היא תאבד את הקשר עם בן זוגה.

בנוסף טכניקות בגישה זו מסייעות רבות לתהליכי ריפוי ושחרור רגשי עמוק מאוד כאשר הם מהווים חלק מטיפול שלם יותר.

בדמיונה הוא רוצה שהיא תהיה עקרת בית "קטנה", אף שהוא טוען בעקביות שהוא תומך ברצונה. בעזרת עבודה עם החלקים האלה שבתוכה, היא הצליחה לפתור את הקונפליקט הפנימי שלה. היא תארה שהיא מרגישה הקלה, חזקה ונלהבת.

(כאן רואים שחוץ מהצורך לגלות תכנים לא מודעים, יש גם צורך להביא לתנאים המאפשרים פתרון קונפליקטים פנימיים בעזרת גישת גשטאלט המיועדת בדיוק לשם כך).

 The Work של ביירון קייטי

מיליוני בני אדם מסביב לגלובוס מגלים שיטה מהפכנית זו לשחרור ממתחים, ממחשבות מטרידות ומאמונות מגבילות, הפוגעות בחיינו ובמערכות היחסים שלנו.

זו טכניקה פשוטה ביותר שבה האדם חוקר את האופן שמחשבותיו יוצרות את רגשותיו. החקירה חושפת שפעמים רבות החשיבה אינה הגיונית, ואינה מבוססת אלא על אמונות לא בדוקות.

 

 לדוגמה, יעל רווקה בת 36 אינטליגנטית ויפה מרגישה רגשי נחיתות כאישה, מאחר וירכיה וישבנה קצת מלאים. תוך זמן קצר היא ראתה כיצד היא מחזיקה באמונה שגברים אינם נמשכים למבנה הגוף הזה ושאמונה זו אינה מבוססת כלל, גורמת לה להרגיש מגעילה ודוחה (ולהזכירכם היא אישה נאה ביותר). היא הרגישה הקלה, אך עדיין נשארה מוטרדת.

לאחר חקירה נוספת ראינו שהאמונה העמוקה יותר היא שגברים "שווים" לא ימשכו למבנה הגוף שלה. מנקודה זו, זה היה עניין של דקות עד שהיא השתחררה מהאמונה הזאת. לאחר מספר שבועות היא דיווחה שמחשבות אלה לא מטרידות אותה יותר ושהיא החלה להרגיש מושכת.

ישנם מקרים פחות פשוטים, כפי שראינו בהסבר על "DOBT", במקרים רבים חשוב לנו להישאר עם בעייתנו, מאחר והיא משרתת צורך רגשי חשוב ולא מודע.

כך פעמים רבות השילוב בין שתי השיטות הנפלאות האלה נושא פירות גדולים אף יותר מכל אחת מהן כשלעצמה.

(עם זאת, שוב חשוב להבין שעלמנת להגיע לפתרון "שקורה בדקות" צריך ליצור את התנאים לכך בעבודה של הרבדים השונים מאחר ופתרון ברובד אחד תמיד משאיר קצוות לא סגורים שתמיד משאירים הרגשה של בעיה שלא נפתרת לחלוטין)

Pride Therapy 

טכניקה וגישה שפותחה על ידי. מתוך הכרה עמוקה עד כמה גאווה מכאיבה לנו, נמצאת בשורש של רבים מקשיינו, ופועלת כמחסום לשינוי. (במאמר "המחסום לשינוי" הסברתי היבט מסוים שלה).

למשל עודד, רווק בן 43 חש חרדות חברתיות שמונעות ממנו ליצור קשרים חברתיים ולמצוא בת זוג. מייד כשהוא התיישב על ספת המטופלים, הוא החל לחקור אותי על הרקע שלי בנימה קלה של תוקפנות. הוא סיפר על ידיעותיו הרבות מתחום הפסיכולוגיה, והיה נראה שהוא מנסה מאוד להרשים אותי.

היה ברור, שהוא חש שגאוותו נפגעת מכך, שהוא נאלץ לבקש עזרה מאדם מקצועי, מאדם זר. כשניסינו להעמיק לתוך השורשים של החרדה החברתית שלו, הוא התקשה מאוד לגעת ברגשותיו בנוכחותי (למרות שהיה מסוגל לדבר על בעיותיו בחופשיות), מאחר והוא חש בושה להראות חלש ופגיע.

 

בעזרת Pride Therapy הוא ראה את האופן שבו גאוותו שולטת בו, הן במהלך הטיפול והן בחייו. הוא ראה כיצד רגשי העליונות גורמים לו להציב לעצמו סטנדרטים כה גבוהים, עד כדי חשש, שהוא עצמו אינו עומד בהם. במצב כזה הוא פוחד מאוד שכולם שופטים אותו כפי שהוא שופט את עצמו.

רק לאחר שהוא ראה את האופן שהדפוס הזה שולט בחייו, יכולנו להעמיק לתוך השורשים העמוקים יותר של מנגנון זה, כדיי שהוא יוכל להיות חופשי ממנו.אחרי כמה  חודשים הוא הגיע למספר פגישות נוספות כדיי לבדוק את רגשותיו ביחס לאישה שהחל להיפגש עימה. הוא דיווח שהוא מרגיש הרבה יותר בנוח בחברה, שסוף סוף יש לו כמה ידידים, והוא אף החל לצאת עם נשים.

 Pulsation – נשימה ביו אנרגטית ושחרור רגשי

ישנם מקרים שבהם גם לאחר הבנה ופתרון של מרכיבים רבים בפאזל הפסיכולוגי והרוחני, הגוף עצמו ממשיך להקרין רגשות שליליים שאגורים בו מהעבר.  

Pulsation הינה אחת הטכניקות המודרניות שפותחה בהשראתו של ויליאם רייך. טכניקה זו נבחרה ע"י אושו, כאחת הטכניקות הטובות ביותר, לשחרור אנרגית החיים הכלואה בגוף. אנרגיה זו כלואה בצורה של רגשות שליליים, או מתחבאת מאחורי חוויה רגשית דלה.

לדוגמה, אודי חש שחייו אינם הולכים לשום מקום על אף שהוא בעמדה ניהולית בחברה בה הוא עובד. בפגישתנו הראשונה נחשף שמאחורי תחושה זו ישנם רגשי נחיתות וחוסר בטחון שמונעים ממנו לפעול להגשמת חלומו להקים חברת "סטארט אפ". אחרי מספר פגישות הצלחנו להגיע למצב שהוא הרגיש שהוא מסוגל להגשים את חלומו. ואכן הוא מייד החל בצעדים המובילים לכך והרגיש הקלה גדולה ושמחה.

לאחר מספר חודשים אודי חזר לעוד מספר פגישות. הוא הרגיש שהוא השתחרר מהתקיעות. הוא אף גילה יכולת פעולה מרשימה בצעדיו הראשונים, בהקמת החברה שחלם עליה. אך עדיין הוא חש רגשי נחיתות. כלומר הוא הצליח לפעול באופן יעיל ופורה למרות תחושותיו.

 

בעזרת תרגולי נשימה מיוחדים, הרגשות האלה התנקו מגופו והוא חש כאדם חדש לגמרי. הוא הסביר שביטחונו העצמי הלך והתחזק עקב כך שהוא הצליח לפעול למרות הפחדים שהוא חש, שהוא גילה מעין עוצמה פנימית. אך לאחר שרגשי הנחיתות נשטפו מגופו הוא חש שהוא נולד מחדש. 

בהקשר זה אפשר לציין שבנוסף ל-Pulsation  ישנם תרגולים מאוד פשוטים שפותחו ע"י מורים רוחניים שונים כמו בארי לונג ואקהרט טולי, בעלי אפקט דומה.

 

***

כדיי לא להאריך מידיי, אתאר עוד מהשיטות והגישות הנחוצות לפתרון ולריפוי מלאים בקצרה:

NLP – גישה אשר חוקרת לעומק באופן מאוד מוחשי וממשי את התהליכים המתרחשים בתוך האדם המשפיעים על החוויה שלו ועל היכולות שלו לממש את רצונותיו. וכיצד לתכנת מחדש את התהליכים הללו כדי להביאו למימוש מלוא הפוטנציאל ולמצבי תפקוד שיא. בשימוש נכון NLP יכול לעזור בתהליכי ריפוי ושחרור רגשי של משקעי עבר. 

 

Spiral Dynamics – תיאוריה פרקטית ביותר, שנבדקה על עשרות אלפי בני אדם בכל רחבי הגלובוס, אשר מחלקת את בני האדם לסוגים שונים על פי תנאי החיים שהם נתונים בם. בעזרת ראיה זו המטפל יכול להתחבר גם למטופלים החיים בתנאים השונים משלו באופן שהוא ממש מבין ומכבד את מצבם ומקומם, ורואה את הקשיים שלהם בתוך הקשר הרלוונטי לחייהם.  (גישה זו הינה הרבה יותר ממה שרלוונטי לכאן)

פסיכולוגיה אינטגרלית של קן וילבר – קן וילבר שמוגדר ע"י אנשים מסוימים כאינשטיין של עולם הפסיכולוגיה, בנה מודל התפתחותי המכיל בתוכו את כל הגישות המרכזיות בפסיכולוגיה. המודל בנוי כך שהוא מקשר בין הגישות השונות לבין השלב ההתפתחותי שממנו נוצרת הבעיה. הוא מראה כיצד התיאוריות הפסיכו-דינאמיות, היונגיאניות, ההתנהגותיות, הקוגניטיביות וההומניסטיות כולן משלימות זו את זו וכולן נכונות באופן חלקי ואינן באמת סותרות אחת את השנייה. 

קצרה היריעה מלהסביר אף בקצרה את גודל החידוש והבהירות שתובנותיו הרבות מביאות לתחום הפסיכולוגיה והרוחניות. רק אומר שעשרות אלפים טולטלו ע"י התיאוריה שלו, ורבים מנבאים שהוא יהיה ידוע יותר מפרויד עוד מספר שנים.

טכניקות לעורר את 'היעוד' – רבים יודעים מה הם רוצים לעשות עם חייהם. הם לא בהכרח חשים משהו כמו יעוד, אך אין להם התלבטות רבה. הם אינם חשים שעליהם "למצוא את עצמם". במידה והם חשים בעיות בהקשר זה, בד"כ מדובר בקשיים הקשורים ביכולתם להגשים את רצונותיהם.

לעומתם, רבים חשים שהם אינם יודעים מה הם רוצים או אמורים לעשות בחייהם, כדי להרגיש מוגשמים. במקרים אלה, טכניקות שפותחו ע"י המורה הרוחני שי טובלי וטכניקות מתורת הקבלה, יכולות להיות לעזר רב. הן עוזרות לחשוף ולהגיע לבהירות רבה יותר בנוגע לשאלה "מי אני ומה עלי לעשות בחיים האלה?".

אקהרט טול – מלבד תרומתו להנחלת הבנה רוחנית לקהלים רחבים, הוא הביא שפע של תובנות לתוך דפוסים פסיכולוגיים המאמללים רבים. 

טכניקות רגרסיה –  במקרים מסוימים חשוב מאוד לחזור אחורה בזמן, לתקופת ילדותנו המוקדמת (או קודם לכן) כדי לגלות איך הקושי שלנו החל, ולהגיע לתחושת השלמה וסגירת מעגל.

לא תמיד זה הכרחי, אך פסיכולוגים שהאמינו בחיוניות ההיזכרות בחוויות שיצרו את בעיה, פיתחו שיטות לרגרסיה שמאפשרות לנו להיזכר באירועים אלה.

Family Constellation – טכניקה שבטית שפותחה ע"י ברט הלינגר. הטכניקה עוזרת לחשוף השפעות משפחתיות חזקות, שעשויות לכלוא אותנו ואת משפחתנו כולה, במשחק תפקידים שאינו בריא, מאמלל ומקשה על כולם.

מקורות השראה נוספים:

נתניאל ברנדון – פסיכולוג ומומחה עולמי בתחום של ביטחון עצמי. הביא תובנות עמוקות, ויצר מתוכן טכניקות פורצות דרך בתחום זה.

סוזן ג'פרס – פסיכולוגית, מומחית וסופרת של רבי מכר בתחום של פחדים וחרדות, מהזווית של פסיכולוגיה התנהגותית, המשולבת עם חשיבה חיובית. 

אושו – אין ספור השיחות מול תלמידיו, הניבו מאות ספרים, תובנות רבות  ורוח מהפכנית. עבור עבודתי, התובנות שלו לגבי האופן בו אנו מופעלים על ידי רגשותינו, והאופן בו אנו נמנעים מלפגוש את פנימיותנו, היוו השראה גדולה.

תובנות משחררות של "בודהה" על פחד ותשוקה. תובנות שפותחו והובהרו ע"י המורים הרוחניים שי טובלי ובארי לונג.

תובנות משחררות של אנדרו כהן בדבר טבעם הבלתי אישי של מחשבותינו ורגשותינו.

תרגולים מעולם הטנטרה (הנתיב המיני שבה), תומכים מאוד בקשיים בתחום המיני במקביל לפסיכותרפיה.

תרגולים ותובנות פסיכולוגיים שהודגשו בעולם הקאוצינג לצורך עבודה פרקטית ו"תאכלס" בכאן ועכשיו, ללא צורך להעמיק בעבר.

כדיי להתרשם מהאופן שהשיטות משתלבות יחדיו (ושהן לא רק אוסף של כלים!) קראו על פסיכולוגיה של ביטחון וערך עצמי, שהינו שילוב שיטתי שעובד על כל הגורמים לקשיים בתחום זה.