מלכודת ערך עצמי נמוך – זהירות!

אחד מהמלכודות האכזריות ביותר ביחס לערך עצמי – חווית הערך שאתם מעניקים לעצמכם – הינו בלבול בין ההשלכות של תכונות או התנהגויות  – לבין הערך שלהם.  

כדי להמחיש את כוונתי אתן שתי דוגמאות לכך. אלה מקרים שקרו בקלינקה שלי בשבוע האחרון, אך מקרים כאלה קורים כל הזמן.

ש' סיפרה לי שהיא מרגישה תחושות ערך עצמי נמוך, הנובעות לדעתה מכך שהיא לא מושלמת מבחינת המראה החיצוני שלה. שבגדול היא יודעת שהיא נראית מאוד טוב, אך בגלל שהיא לא "מושלמת" היא חשה שזה פוגע בתחושת ערך העצמי שלה.

י' סיפר לי שלדעתו חוסר ביטחון עצמי הינו התכונה הנוראית ביותר שיכול להיות לאדם, גרוע יותר מלהיות טיפש. מובן מאליו שאמונה כזו פוגעת בתחושות ערך עצמי.   בבירור קצר מאוד עם ש'  וי',  מייד אפשר היה לראות שמדובר כאן במלכודת ערך עצמי קלאסית.  

ש' ואני יכולנו לראות מיד שלמעשה הדבר שהכי מפריע לה, שהכי פוגע בתחושות ערך עצמי שלה, אינו מידת היופי שלה, אלא העובדה שהיא לא יכולה להיות "הבחורה המדהימה", זאת שהכל הולך לה בקלות, זו שכל הדלתות נפתחות בשבילה עוד לפני שהיא צריכה לדפוק עליהן.

גם במקרה עם י' אפשר היה לראות שחוסר ביטחון עצמי נתפס על ידו כדבר כה שלילי, בגלל שלדעתו בזכות ביטחון עצמי אפשר להצליח מאוד ובקלות יחסית.

רבים חושבים על ביטחון עצמי כמין מרכיב קסום שהופך את החיים לקלים.

קל לראות בשתי הדוגמאות האלה, שהערך שהודבק ליופי או ביטחון עצמי, הושפע מאוד מההשלכות הנתפסות שלהם, ואילו ערכם ברמה האיכותית לא נלקחה בחשבון כדבר החשוב.  

כלומר העובדה שש' דווקא אוהבת איך שהיא נראית והעובדה שי' דווקא מעריך את חוכמתו, התבטלו לעומת העובדה שחייהם עשויים להיות קשים יותר לעומת מצב אידאלי יותר.    

אין כוונתי בכך, שליופי אין ערך משל עצמו או שלא כדאי לבנות ביטחון עצמי.

אני בסך הכל מתריע מפני נטייה קולקטיבית לקשר בין כמה קל אני חושב שיהיה לי בחיים, לבין ערך עצמי.

למעשה ההיפך הוא הנכון, וכשחושבים על כך רואים זאת מיד, ככל שמתאמצים יותר כדי להגשים מטרות, כך תחושות ערך עצמי מתחזקות, מאחר ואנו חשים ראויים להן.

ובזה אנו סוגרים מעגל עם יסוד אחריות אישית (מתוך שש היסודות של ערך עצמי וביטחון עצמי שנתניאל ברנדון חשף).

המאמץ להשיג את מטרותינו, הינו מרכיב משמעותי בלקיחת אחריות על חיינו, שנותנת לנו תחושה של שליטה בחיינו ותחושה שאנו ראויים לאושר, שבתורם קריטיות לתחושות ערך עצמי.  

לסיום אפשר להבהיר שע"י כך שתימנעו מהמלכודת תשיגו שני דברים:

האחד תוכלו להבין טוב יותר את מקור הפגיעה בתחושת ערך עצמי, וכך תוכלו לפעול בכיוון מתאים על מנת לפתור את הבעיה. ושנית זה יעזור לכם להעריך את מה שממילא אתם מעריכים בעצמכם.

אם נסתכל על הדוגמה של ש',  ע"י כך שהיא תבין שהמקור לתחושות אי הנוחות שהיא חשה ביחס ליופיה, אינם באמת קשורים למידת יופיה, שכן היא אוהבת את המראה שלה, היא יכולה להנות יותר מיופיה, הוא יפסיק להיות מקור לתחושות ערך עצמי נמוך ויהפוך רק מקור לערך עצמי גבוה.

ובמקביל במקום להתעסק ביופיה באובססיביות, שכלל לא מקדם אותה, היא יכולה למקד את מאמציה בהגברת רמת האחריות האישית שהיא לוקחת על חייה, דבר שבהחלט יקדם אותה.