יותר מידי ביטחון עצמי – האם יש חיה כזו?

מידי פעם שואלים את השאלה, "האם יתכן שיהיה יותר מידי ביטחון עצמי ?"

התשובה היא לא, זה לא אפשרי.בדיוק כפי שזה לא יתכן שיהיו יותר מידי בריאות פיזית או מערכת חיסונית חזקה מידי.

לפעמים ביטחון עצמי, יש החושבים בטעות, הינו "שויץ", התפארות או יהירות, אך תכונות אלו משקפות לא יותר מידי ביטחון עצמי אלא מעט מדי. הן משקפות חוסר ביטחון עצמי.

אנשים עם ביטחון עצמי גבוה אינם מנסים להיות עליונים על אחרים. הם אינם מנסים להוכיח את ערכם ע"י השוואות לאחרים או מול כל מיני קריטריונים. החדווה שלהם נובעת מלהיות מי שהם, לא בלהיות אף אחד אחר.

חישבו על כלב המשחק החצר. הוא רץ, מריח פרחים ועצים, רודף אחרי חתולים, קופץ  באויר, מדגים שמחה גדולה בעצם היותו חי. הוא אינו חושב על כך שהוא שמח יותר מהכלב של השכן. הוא פשוט מתענג ונהנה מקיומו.

מתוך תיאור כזה אפשר להתחבר למשהו בסיסי ומהותי לגבי המשמעות של ביטחון עצמי וערך עצמי בריאים. אנשים עם ביטחון עצמי מעורער לעיתים קרובות אינם חשים בנוח בנוכחותם של בעלי ביטחון עצמי העולה על שלהם, הם עשויים לחוש טינה ולהצהיר "יש להם יותר מדי ביטחון עצמי".

בפועל, יותר משהם אומרים משהו על בעלי ביטחון עצמי גבוה, הם אומרים משהו על עצמם.

גברים ללא ביטחון עצמי ,לדוגמה, חשים יותר את חוסר הביטחון בנוכחות נשים הבטוחות בעצמן. בעלי ביטחון עצמי נמוך, חשים לעיתים קרובות עצבנות בנוכחות אנשים ששמחים ומתלהבים מהחיים.

במקרים רבים, אם אחד מבני הזוג בנישואים רואה שיפור ברמה של ביטחון עצמי בבן זוגו, תגובתו האופיינית היא לחוש מתח וחרדה ולנסות לטרפד את תהליך הצמיחה של אהובו! 

האמת העצובה היא, שמי שמצליח בעולם הזה מסתכן בלהיות מטרה להתקפות.

אנשים עם השגים נמוכים לעיתים קרובות מקנאים ונוטרים לאלה המגיעים להשגים גבוהים יותר.אלה שלא מאושרים נוטים לקנא באלה המאושרים. ואלה עם ביטחון עצמי נמוך אוהבים לדבר על הסכנה של ביטחון עצמי מוגזם.

 

                                 (מתוך the six pillars of self esteem של נתניאל ברנדון)

לחץ להסבר על פסיכולוגיה של ביטחון עצמי פתרון כולל לבעיות הקשורות לחוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך