מהי פסיכולוגיה של ביטחון עצמי?

ראשית אדגיש שפסיכולוגיה של ביטחון עצמי אינה רק אוסף של שיטות טיפול או כלים שברשות המטפל, אלא הרכבות חדשות בין שיטות טיפול קיימות ומקוריות לשם יצירת מענה שלם ויעיל לכל הבעיות הקשורת לדימוי עצמי, חוסר ביטחון והערכה עצמית נמוכה.

השיטות השונות יתוארו, אם כן, בקצרה בלבד והדגש יהיה על  האופן שהן משתלבות יחד. כדי לקרוא על השיטות בהרחבה, תוכלו ללחוץ על הלינקים המתאימים.

קודם אסביר שרוב הקשיים הרגשיים והפסיכולוגיים נגרמים מבעיות של דימוי עצמי והערכה עצמית נמוכה. בסופו של דבר אם תסתכלו על כך, דימוי וערך עצמי "נמוכים" מהווים סיבה שורשית להרבה קשיים כמו דיכאון, התמכרויות, חרדות, פחדים, הפרעות אכילה, קשיים בהגשמה האישית ועוד ועוד.

 

אפשר לתאר סוגים מגוונים של ביטחון והערכה עצמית, אך כדי להבין כיצד טכנולוגיה משולבת חדשה יכולה לתת מענה מלא לקשיים בביטחון והערך העצמי, עלינו להבחין בין שני סוגים עיקריים של ביטחון וערך עצמי –  בסיסי ונבנה.

חוויה של ביטחון וערך עצמי בסיסי אינה קשורה בהצלחות ובכישלונות אלא חוויה של "אני בסדר כמו שאני, ושאני ראוי להיות נאהב לא משנה מה קרה או קורה או יקרה". חוויה זו מושפעת פעמים רבות מחווית ילדות מוקדמת או תקופת ההתבגרות.

הסוג השני הינו ביטחון וערך עצמי הנבנה עם הזמן כתוצאה מהתפתחות של מי שאני, עם התעצמות היכולות שלי להתנהל בעולם ולהיענות לאתגרים הרבים שהחיים מציבים בפני. ככל שאני שלומד להצליח להתמודד כהלכה עם האתגרים, כך תחושת ההישג והביטחון ביכולתי להצליח גדלים.

כלומר על מנת לפתור בעיות של ביטחון עצמי והערכה עצמית בצורה מלאה, יש לתת מענה לכל אחד משני הסוגים הללו של ביטחון והערכה עצמית.

ועל מנת לתת מענה לשני הסוגים הללו, צריך לטפל ב 3 מרכיבים:

1.    אמונות ומחשבות

2.    רגשות

3.    מיומנויות וכלים להתמודדות עם אתגרי החיים השונים

זה קריטי לתת לכל אחד מהמרכיבים הללו התייחסות וטיפול ספציפי המיועד להם (וכחלק מתמונה שלמה ומאוחדת). אחרת כל אחד מהם (כשהוא לא מטופל, ולא מובן כחלק הכרחי מפתרון כולל) יכול לפגוע ולהחזיר לאחור את הטיפול במרכיבים האחרים. מי שעבר הרבה טיפולים שכל פעם נתנו לו תחושה ממשית של התקדמות, אך לאחר שהטיפול הסתיים, חש שהוא חוזר אחורה, מבין בדיוק על מה שאני מדבר. במידה וזה קרה לכם, אתם יכולים להסתכל אחורה ולשים לב שכל טיפול התמקד בעיקר באחד מהמרכיבים.

אם ממש תאמצו את מוחכם, אולי תזכרו שנאמר לכם בטיפולים השונים, ששינוי במרכיב אחד, יעזור לכם לפתור את המרכיבים האחרים. למשל שכאשר תלמדו להיות חיוביים זה ישנה את רגשותיכם ואת התפקוד שלכם או אם תעבדו את התפקוד והמיומנויות שלכם זה ישנה את האמונות והרגשות שלכם.

במקרים מסויימים זה אכן כך (ולא רק אשליה זמנית), אך לרבים מאוד, הציפיה המוטעית הזו (במקרה שלהם), בעיקר מגבירה את התסכול, ונותנת להם את התחושה שמשהו בהם, עוד יותר לא בסדר. כי בניגוד לציפיה שהמטפל העביר להם, ביחס לאיך שזה כביכול אמור להיות, אצלם זה לא עבד, או לא החזיק. דבר שלמרבה הצער מחזק שלא באשמתם את תחושת הערך העצמי הנמוך או הפגום עוד יותר.

אם כן, ישנם שיטות טיפול רבות שמנסות לפתור את אחד מהמרכיבים הללו, אך מלבד פסיכולוגיה של ביטחון עצמי, אין שיטה שמטפלת בשלושתם בצורה מאוחדת וממוקדת מתוך בהירות כוונה לפתור בעיות של חוסר ביטחון והערכה עצמית נמוכה, מכל הכיוונים, כך שהפתרון יהיה עמוק מלא ולצמיתות. הסיבה לכך פשוטה, אף אחד מעולם לא יצר שיטת טיפול שכל כולה ממוקדת בביטחון עצמי ובהערכה עצמית.

כדי להבין עד כמה יש צורך להתבונן על הקשיים הקשורים לחוסר ביטחון והערכה עצמית נמוכה, באופן רב מימדי, עלמנת לפתור אותם באופן שורשי ממשי ואמיתי, אאלץ לסבך את התמונה עוד יותר. למעשה אפילו כדי לטפל באופן יסודי רק באחד משלושת המרכיבים, שהודגשו למעלה, נדרשת ראייה וטיפול רב מימדי.

למשל במרכיב האמונות והמחשבות נדרשת התייחסות לסיבות השונות שגורמות לאנשים להחזיק באמונות שליליות. מאחר אנשים יכולים "להיתקע" באמונותיהם השליליות, המזיקות להם, מכמה סיבות שונות. כל אחת מהסיבות האלה דורשת התייחסות נפרדת ופתרון נפרד.

כל אחת משיטות הטיפול הקיימות לפתרון בעיית אמונות שליליות, מתייחסת רק לסיבה אחת ועל כן עוזרות רק לאנשים שהאמונות השליליות שלהם במקרה יושבות על הסיבה המסוימת ששיטת הטיפול המסוימת נועדה לפתור.

פסיכולוגיה של ביטחון עצמי מאגדת בתוכה את התובנות היושבות בבסיס כל אחת מהשיטות הללו והוסיפה כמה תובנות מקוריות וכך מתבוננת על האמונות והמחשבות בצורה רב מימדית ולכן גם יכולה להבטיח בכנות למטופלים/קליינטים פתרון מוחלט למרכיב האמונות והמחשבות.

הסיבות השונות לאמונות שליליות שדורשות התייחסות נפרדת

סיבה אחת שבגללה אנו מחזיקים באמונות שלילות אפילו שהן בבירור מזיקות לנו, הינה כי אנחנו כבר אפילו לא יודעים לדמיין איך זה להיות ללא האמונות הללו. לפעמים אחרי שנים רבות שבהן אנחנו רגילים להתבונן על הכל מהזווית השלילית, אנחנו כל כך לכודים בהסתכלות הזו על הכל שאנחנו חסומים לחלוטין לכל הסתכלות אחרת.

כאן "העבודה" של ביירון קייטי באה לידי ביטוי במלוא עוצמתה. לפעמים תוך דקות אנשים מגלים איך זה להיות ללא האמונות השליליות שלהם וחווים שינוי אדיר. לפעמים כאשר אנחנו חווים את עצמנו אפילו רק לכמה רגעים ללא האמונות השליליות שלנו אנחנו כאילו מתעוררים מהאשליה שלהן, ומתחילים להתבונן באופו טבעי על הכל מזווית אחרת לחלוטין.

עם זאת מאחר ויש סיבות נוספות שבגינן אנשים מחזיקים באמונותיהם השליליות לרבים השיטה העוצמתית הזו לא תהיה הרבה יותר ממנוחה קצרה מסיוט האמונות השליליות.

למשל אחת הסיבות שאנחנו ממשיכים להאמין באמונותינו השליליות זה כי יש לנו מניעים לא מודעים להמשיך ולהחזיק בהם. מניעים שאם לא נחשוף אותם ויהפכו למודעים לחלוטין, לא נוכל להשתחרר מהאמונות הללו.

חשוב להבין שלא מדובר רק ברווחים משניים שאפשר לזהות מייד, אלא בצורך עמוק ולא מודע, שמנהל את הענינים מאחורי הקלעים. לפעמים תוך כדיי "העבודה של ביירון קייטי" צרכים כאלו נחשפים או בעזרת שאלות ישירות מעולם הקאוצינג, אך פעמים רבות אנו זקוקים לשיטת טיפול המיועדת לכך במיוחד.

כאן Coherence Therapy (CT) נכנסת לתמונה, מאחר וגישה זו יעילה ביותר בחשיפת מניעים נסתרים אלו, זאת בנוסף לעובדה שהיא זו שהעירה את תשומת ליבנו למניעים הנסתרים האלה מלכתחילה (בעולם הפסיכולוגיה). במקרים שהמניע הנסתר הינו הסיבה המרכזית שהאמונות השליליות "נדבקו" לאדם, חשיפתה יכולה לשחרר אותו מהדבק הזה. 

לפעמים זה לא רק הרגל ולא מדובר רק במניע נסתר.  הרבה פעמים, הסיבה שאנשים מאמינים באמונות שליליות על עצמם, הינה כי זה פשוט מרגיש להם אמיתי הגיוני וכנה. ולכן תיקוני חשיבה המצוינים של Cognitive and Behavioral therapy (CBT) במקרים רבים לא מועילים מספיק ומרגישים לרבים כלא אוטנטיים.

כחלק מהמסע שלי לשחרור מחוסר ביטחון והערכה עצמית נמוכה שסבלתי במשך שנים רבות, פיתחתי שורה של תובנות שנותנים מענה מוחלט (אני יכול להגיד את זה אחרי מאות מטופלים מרוצים) לכל מה שבמקרים רבים גורם לאמונות השליליות, להמשיך להיראות ולהרגיש הגיוני אמיתי וכנה, גם אחרי תיקוני מחשבה של CBT , גם אחרי חוויות משחררות (בעזרת העבודה של ביירון קייטי וטכניקות שחרור רגשי נוספות), גם אחרי חשיפת מניעים מודעים ולא מודעים (בעזרת CT או שאלות קאוצינג) , גם אחרי שנים של פסיכואנליזה, ואפילו במקרים שלמרות הבנה ממשית שהאמונות השליליות הללו לא באמת הגיוניות, למרבה הפליאה עדיין מרגישות בכל זאת קצת הגיוניות ובעיקר אמיתיות וכנות.

סיבה נוספת שחלק מהאנשים לא מצליחים לשנות את האמונות השליליות שלהם קשורה לפחד לשנות את האמונות (פחד זה מתגלה תוך כדי טיפול ומוסבר לרוב כסיבה לתקיעות בטיפול). מאחר ופחד כזה יכול לנבוע מכמה גורמים שונים, שכל אחד מהם, דורש טיפול מיוחד המתאים לו, רבים חשים תקועים במהלך הטיפול הפחות מותאם לטיפול בפחד מהסוג המסוים (במשך חודשים ואף שנים), מבלי לדעת את הסיבה האמיתית לתקיעות. וכך אפילו  "מגלים" סיבה נוספת לבקר את עצמם (שהם כביכול פחדנים/חלשים מכדיי לשנות את האמונות שלהם). חלק מהגישות השונות שכבר תוארו, מתאימות, כל אחת לפתרון גורם אחר, לפחדים כאלו, בצורה יעילה וממוקדת. כדי להימנע מתקיעות מיותרת זו יש להתייחס לפחד כזה בצורה רב מימדית.

לבסוף לפעמים גם אחרי עבודה יסודית בכל הסיבות שמניתי, יתכן שאדם ימשיך לחוש לכוד בתוך סבך האמונות והמחשבות השליליות, מאחר ואין לו ראייה בהירה, ביחס לאופן שבו פועלים מחשבות ורגשות בתודעתינו ומוחינו. כאן שילוב תובנות מתחום ביופסיכולוגיה, פסיכולוגיה קוגניטיבית, ומעולם המדיטציה (שעומדים בבסיס שיטת מיינפולנס), מתגלים כקריטיים לחלק מהאנשים.

לא רק מרכיב המחשבות והאמונות מורכב יותר, מכפי שבדרך כלל מוצג ומובן, אלא גם כשבאים לטפל במרכיב הרגשות נדרשת התייחסות מכמה זוויות כדי לפתור בעיות של רגשות מציפים, הנחווים כמונעים מאיתנו לפעול ולתקשר בחופשיות.

ראשית צריך להבחין בין רגשות שמקורם באמונות עכשוויות לא מטופלות בצורה מספקת (המרכיב הקודם) לבין רגשות ומשקעים מהעבר. כאשר לא מגיעים לבהירות ביחס להבדלים בינהם ולומדים לזהות אותם כהלכה, אפשר לעיתים להישאר תקוע עם רגשות מציפים במשך שנים רבות לא משנה כמה טיפולים עוברים.

הבנה מלאה של האבחנה הזו היא גם מפתח שמאפשר חופש מלא מרגשות טראומתיים או משקעי עבר, גם כשהם עדיין נחווים, וגם ריפוי מלא בתהליכים שנועדו לשחרר ולרפא מרגשות כאלו לחלוטין.

הטכניקות הריפוי הללו יכולות להיות מדהימות חכמות ורגישות (כמו שיטות מסוימות של NLP או טכניקות גשטאלט, או TIR או  EMDRאו  IEMTועוד…) אך ללא הבנה מלאה של האבחנה הזו הם מועילות רק לחלק מהאנשים. פגשתי אנשים רבים שעברו תהליכי ריפוי ושחרור רגשי עם טכניקות נפלאות, במשך שנים רבות, אך מעבר לשחרור זמני של חודשים או שבועות או ימים או אפילו רק שעות, לא הצליחו להיפטר לתמיד מההצפות של רגשות של משקעי העבר שייסרו אותם.

במקרים רבים חשוב שהמטפל עצמו עבר תהליכי ריפוי בעצמו עם טכניקות כאלה עלמנת שהוא יוכל להוביל מטופלים מסוימים לעבר שחרור וריפוי, שכן עבור רבים, התהליכים הללו מפחידים וללא מורה דרך שמכיר היטב מתוך החוויה האישית שלו את הפיתולים והבורות הם לא ירגישו נוח מספיק, כדי לעבור דרך חוויות כואבות שלהם, באופן כזה שבאמת מביא לשחרור עמוק ולצמיתות.

לבסוף מרכיב הכלים והמיומוניות. הדבר המשמעותי ביותר בחיים שאנחנו זקוקים לו עלמנת להצליח ולהשיג את המטרות שאנחנו רוצים, הינו ידע כלים ומיומנויות. לא את כל המיומנויות שתזדקקו להן בחיים תוכלו להשיג במקום אחד ויחיד (כמובן גם לא איתי). אך כחלק מהטיפול תלמדו לזהות מה המיומנויות החסרות לכם, תלמדו כל מיני מיומנויות חברתיות ותקשורתיות שיעזרו לכם לבנות את המעמד החברתי שלכם, תלמדו להיות יצירתיים ולפתח מיומנויות בעצמכם ותלמדו כיצד לחפש מקורות ידע מתאימים כדי ללמוד מהם. כאשר יש בהירות ביחס לאופן שמרכיב המיומנויות קשור ולא קשור לתחושת הביטחון וההערכה העצמית שלכם, אתם נפתחים לאפשרות שלכם ליצור את החיים שאתם רוצים מתוך תחושת משמעות ושמחה ועניין אמיתיים.

תחום זה נחקר רבות בעולם הקאוצינג וכאשר הוא מוצג ומועבר בצורה נכונה יכול לקדם את האדם המון אך כאמור במקרים רבים של בעיות חוסר ביטחון והערכה עצמית נמוכה ללא שני המרכיבים האחרים (עבודה רב מימדית ברמת האמונות המחשבות והרגשות) רבים חשים שהם אינם מסוגלים ליישם את מה שצריך כדי להתקדם מהבחינה הזו של מיומנויות וכלים (ומתייאשים אחרי כמה חודשים) ורבים מאלה שכן מצליחים ליישם בכל זאת ממשיכים להתייסר עם מחשבות ורגשות שליילים, שלא באים לידי פיתרון, כמה שלא מתרגלים חשיבה חיובית על כל צורותיה.

פסיכולוגיה של ביטחון עצמי באה לתת מענה לכל אלה שטיפולים חד מימדיים לא נותנים להם את המענה שלהם הם מייחלים או כדי לחסוך עשרות אלפי שקלים ושנים של חיפושים אחר הגישה החד מימדית שכן היתה פותרת את בעייתם (אם הם רק היו יודעים לבחור אותה מראש)

אז אם נמאס לך מסיסמאות כמו "לחשוב חיובי", "לשנות אמונות", "לתכנת מחדש את התת מודע", ו/או הבנת שלנתח את הילדות ואת היחסים עם ההורים יכול להימשך לנצח וזאת בלי לפתור את בעית חוסר הביטחון והערך העצמי הנמוך שלך והנך רוצה טיפול תאכלסי עמוק אמיתי שמביא לתוצאות ולצמיתות בוא/י לפגישה ראשונה באחריות כך שאם לא תרגיש/י כבר מהפגישה הראשונה עזרה ממשית, ושהטיפול ממש מתאים לך, לא משלמים עליו!

תתקשר/י ל 050-6933335 או מלא/י טופס "צור קשר" בתחתית דף זה!

הנה כמה ציטוטים מדף ההמלצות:

"…החוויה הפנימית השונה שנוצרה בתוכי היא של יותר ביטחון עצמי, אהבה עצמית והערכה עצמית. התחושה שבשבילי השמיים הם הגבול ואני כל יכול אם רק ארצה…."

"…גיליתי שגם לי "יש את זה" וגם אני יכולה, למדתי איך להתמודד נכון עם תחושות קשות של כשלון ולא לתת להם לעצור אותי מלהמשיך לפעול,הצלחת לשנות בתוכי משהו מאד מאד עמוק ויסודי, את התחושה הכי עמוקה שלי עם עצמי…"

"…נדהמתי לראות איך כל הקלישאות הקשורות לביטחון עצמי קיבלו תוקף פתאום. "היה אתה עצמך" , "אל תהיה מודאג ממה שכולם חושבים", משפטים שנהגו לתסכל ולהרתיח אותי מפאת חוסר היכולת ליישם אותם, עכשיו נראים לי כחלק מהתפיסה העצמית שלי. חווית החיים החדשה שלי ניכרת גם באופן חיצוני והתגובות לא איחרו לבוא.

אני ממליץ על אורן כמטפל מעולה לכל מי שרוצה לחוות חווית ריפוי עמוקה ושלמה מבעיות הקשורות לביטחון עצמי…"

"…אני לא יכולה לתאר לכם במילים את ההרגשה הנפלאה הזאת אבל אני ממליצה לכולם להרים את הכפפה ולשדרג את החיים שלכם, ההרגשה הפנימית שווה יותר מכל הון שבעולם…"

"…לדעתי, אין בכלל התלבטות. מי שמרגיש חסר ביטחון, או חוסר שליטה וערך בחיים שלו, או שהוא "פחות טוב" מאנשים אחרים או שהוא "דפוק" – חייב להתקשר לאורן. בשביל עצמו. בשביל העתיד שלו. המילים שלי כל כך חד-משמעיות בגלל שאורן פשוט שינה את חיי. ואי אפשר למדוד את זה באמצעות שום סכום של כסף…"

תתקשר 050-6933335 (או צור קשר בטופס למטה) ונצא יחד לדרך חדשה (בד"כ הדבר הראשון יהיה שנקבע שיחה טלפונית כדי לבדוק אם הטיפול באמת מתאים עבורך וכדי שאדע אם אני יכול להבטיח לך פתרון מוחלט או לא – אם לא, אנסה להפנות אותך למשהו מתאים יותר)

במידה ובעקבות השיחה, אדע מבחינתי שבטוח אנחנו יכולים לפתור את הבעיה לחלוטין, אז נקבע פגישה ראשונה באחריות כך שאם לא תרגיש/י כבר מהפגישה הראשונה עזרה ממשית, ושהטיפול ממש מתאים לך, לא משלמים עליו! (בלי להרגיש אי נעימות! – זה התפקיד שלי לבחור נכון את מי שמתאים לתהליך! ואם טעיתי זה עליי!)

אז תשאיר/י עכשיו פרטים בטופס למטה ונשים סוף לסבלך המיותר (אני יודע כי סבלתי מחוסר ביטחון והערכה עצמית נמוכה במשך שנים רבות ואני יודע בדיוק כמה זה כואב…)